Пещера "Утробата"

1 / 11

Пещера "Утробата" е тракийско светилище в Южна България, разположено в скалистата местност Тангардък кая близо до село Ненково, област Кърджали. Отстои на около 5 км южно от село Ненково, на 21 км северозападно от Кърджали, на 95 км югоизточно от Пловдив и приблизително на 239 км в същата посока от столицата София.

Пещерата “Утроба” е открита през април 2001 г. от пещерняка Гумаров. Няколко години по-късно той разгласява откритието си и археологът проф. Николай Овчаров се заема с проучването на пещерата, като я датира ХI – Х в. пр Хр., от времето на траките.

"Утробата" представлява естествен хоризонтален процеп в скала, наподобяващ вулва. Учените са доказали, че първоначално карстовата кухина е била дълбока едва 16 м. Човешката ръка я е продължила и издялала във вид на женска утроба, по стените на която непрекъснато се стича вода, а във вътрешния южен край на пещерата е издълбан олтар, символизиращ матката. Оформлението на пещерата отговаря напълно на описаните от известния траколог проф. Александър Фол пещери-утроби.

Височината на отвора е 3 м, ширината 2,5 м, а дълбочина около 22 м. В горната част на пещерата има пукнатина, през която за няколко минути всеки ден в 12 часа влиза слънчев лъч. Пещерата е изследвана за пръв път през лятото, когато спелеолозите забелязват лъча да се прокрадва през отвора, но да достига дължина от едва 2 метра. За това явление проф. Овчаров пише, че точно на обяд през нарочно изсечен процеп на тавана във вътрешността прониква слънчев лъч, който се проектира на пода. Образува се идеално оформен слънчев фалос, който постепенно се увеличава и устремява към олтара-матка.

Но само през определено време на годината, когато слънцето се намира ниско на север, той може да е достатъчно дълъг, за да достигне олтара и символично да оплоди утробата. Според някои изчисления това са месеците януари и февруари, а според други това може да се случи само в един ден от годината - Рождество Христово. Учените вярват, че в този храм се осъществявала кулминацията на орфическите вярвания.

Това е единствената пещера „Утроба” открита за сега в България. Проф. Овчаров смята, че тя е доказателство за Дионисиевите актове, които тракийски девойки са извършвали, за да отдадат почит към Богинята Майка и така да измолят от нея богата, плодородна реколта. Подобни актове описва и Еврипид /480 г. – 406 г. пр. Хр./ в пиесата си „Вакханките”, както и историкът Херодот /484 г. – 425 г. пр. Хр./.

транспорт

От Кърджали по асфалтов път се поема в посока северозапад. След село Дъждовница /6 км югоизточно от пещерата/ внимателно трябва да се следи за табела, сочеща началото на пътеката, водеща до "Утробата". След достигането й, се продължава пеш по стръмна в началото пътека достигаща равно било, на което е първата беседка за отдих, преди същинското изкачване. Следва стръмна виеща се пътека, която след 15-20 минути отвежда и до втората беседка. Следвайки вече хоризонталната пътека се достига и до третата беседка пред входа на пещерата, която е значително по-голяма, с маси и камина за барбекю.

настаняване

Посетителите на пещера "Утробата" могат да се възползват от няколко къщи за гости в село Главатарци /14 км югоизточно/, един хостел в село Дъждовница, както и няколко хотела на територията на областния град Кърджали, които предлагат отлични условия за настаняване.

Източници: http://poblizo.com, http://bg.wikipedia.org, http://www.balkanmysteries.com, http://zabelejitelnosti.info
Снимки: http://poblizo.com, http://zabelejitelnosti.info, http://sladkahapka.blogspot.com, http://www.panoramio.com

05.02.2013, Българските забележителности