Чипровци

1 / 9

чипровци


Чипровци е малко градче, разположено на 480 м надморска височина на брега на река Огоста, в полите на Западна Стара планина. В града живеят около 2500 души и той отстои на 33 км западно от Монтана. По тези земи е имало селище още по тракийско време, но своя разцвет то изживява през първите три века на Османското владичество. През XVI- XVII век Чипровци се прославя като най-големия златарски център на Балканите. През 1688 година тук се вдига известното Чипровско въстание, организирано от българските католици. То завършва с неуспех, но слага край на статута на Северозападна България като буферна зона между Османската империя и Хабсбургските територии. През XIX век най-бързо се развива килимарството. Чипровските килими, които са ръчно изработени, прославят селището по целия свят.

Забележителности


Днес Чипровци е едно малко и спокойно градче. В околностите му природата е великолепна и може да се види красивият Чипровски водопад.
На 5 км североизточно от града се намира Чипровският манастир „Св. Йоан Рилски“, изгарян и наново издиган шест пъти по турско време.
На 20 км североизточно от Чипровци е Лопушанският манастир „Св. Йоан Предтеча“ с уникални икони, рисувани от самоковски иконописци.

Манастир "Св. Иван Рилски"


Чипровският манастир “Св. Йоан Рилски” води началото си от 10-ти век и е един от тридесетте манастира на Първото Българско царство, утвърдили в страната християнската религия и Кирило-Методиевото дело. В продължение на девет века той е важно книжовно и просветно средище и продължава да съществува и след маджарските нашествия през XIIIв., падането под османско робство през 14-ти век и набезите на Михаил Храбри през 15-ти в. Служи като основно убежище и опорен пункт при въстанието на Константин и Фружин (15-ти в.) и Чипровското въстание (17-ти в.). Манастирът е многократно ограбван, както и частично разрушаван на 6 пъти през 19-ти век, но впоследствие бива възстановяван с дарения от заможни българи.
Интерес в манастирския комплекс представлява кулата-костница, в която се съхраняват костите на на някои от жертвите в Чипровското въстание, сред които личат имената на известните революционери Панайот Хитов и Филип Тотю. Интересен паметник на архитектурата и изкуството е и изцяло украсения със стенописи параклис "Св. Атанасий Велики". Любопитен факт от историята на обтелта е, че през 1800 година руският император подарява Евангелие на Светата обител.

16.07.2008, Българските забележителности