Велики Преслав

1 / 6

Националният историко-археологически резерват с музей "Велики Преслав" е разположен върху руините на старата българска столица Велики Преслав (893-972 г.) и обхваща около 500 ха от нейната площ. Институцията е с дългогодишна история и има за цел да издирва, изследва, съхранява и популяризира културното наследство на този древен и обвеян с мистика град. Продължаващите повече от век проучвания сочат, че Преслав е замислен и построен от своите създатели като един великолепен град, достоен да съперничи на византийската столица Константинопол.

Велики Преслав е втората българска столица (от 893 до 969 година). Градът е възникнал през първата половина на IX век по време на управлението на хан Омуртаг като военен лагер с укрепен дворец и гарнизон. За столица я провъзгласява цар Симеон. Велики Преслав има същите конструкции на портите, кулите и стените като тези на Плиска. Цар Симеон Велики превърнал града в най-величествения град на цяла югоизточна Европа (епохата на “Златния век"). Най-великите хора на перото са работили тук – Йоан Екзарх, Черноризец Храбър, Константин Преславски, Презвитер Кузма. На територията на резервата и неговата околност са открити десетки недвижими паметници, а в експозицията на музея могат да се видят оригинални произведения на старобългарското и средновизантийско изкуство. Сред тях са шедьоври като иконата на Св. Теодор, Преславското златно съкровище и Керамичният иконостас от Дворцовия манастир, уникална колекция от оловни печати, ценна сбирка от епиграфски паметници.

Селището е възникнало през първата половина на IX век по времето на хан Омуртаг, а по- късно след това цар Симеон премества столицата от Плиска тук. Велики Преслав става една от най- известните столици на югоизточна Европа. Градът, разположен на площ от 3,2 кв. км, се е отличавал с блетящи здания, украсени със злато и сребро.

Някога Преслав бил обграден с две високи крепостни стени. Първата заграждала външния град – мястото, където живеели обикновените жители. Втора крепостна стена обграждала вътрешния град – Цитаделата, в която били разположени сградите на властта.

Най- характерната постройка от стария Преслав е Златната (Кръглата) църква, строена през 908 година. Централната постройка има 12 ниши в стената и 12 колони от бял мрамор, изправени между тях.

Музеят, който се намира в археологическия резерват, съхранява ценните находки от втората българска столица.

На 2 км от стария град в югоизточна посока се намира манастира Патлейна, който е съществувал още през X век. Според предание, в този манастир се оттеглил княз Борис, след като се отказал от престола.

17.07.2008, Българските забележителности