Вкаменената сватба

1 / 8

Вкаменената сватба (или Каменната сватба) е скален феномен, намиращ се в село Зимзелен, на 3 км североизточно от гр. Кърджали.

Заема площ от 5.0 ха в землището на с. Зимзелен и представлява комплекс от оригинални естествени форми, изваяни от природата в меки скали с вулканичен произход, красиво обагрени в бяло и розово, с големина от 0.5 до над 10.0 м.

Произход

Формирането на природния феномен е започнало преди 40-50 милиона години, когато Източните Родопи са били дъно на топло, плитко море, разтърсвано от непрекъсната вулканична дейност. От утаената вулканична пепел и скални късове са се образували красиви скали - риолитови туфи. След оттеглянето на морето, в следствие на вертикални движения на земната кора, те са се издигнали и били изложени на изветрителни геоложки процеси. Главните фактори за образуване и постоянно подновяване на тези прекрасни създания са дъждът, течащата вода, летните горещини и зимните студове. Природните стихии са доизваяли във вулканичните ронливи туфи интересни фигури, разнообразни по форма и размери. От съдържанието на различни минерали в тях - железни и манганови оксиди, зеолити, глинести минерали, вулканско стъкло и др., скалите се обагрили в различни цветове - бял, жълт, розов, зелен, ръждивочервен.

Легендата

Човешкото въображение откроява в тази композиция сватбено шествие, свързано с вълнуваща легенда, според която местен момък залюбил красива девойка от съседното село. Тогавашните девойки били забулени и само очите им се виждали. Старият баща на момъка отишъл при родителите на девойката, за да я откупи. Вдигнали тежка сватба и тържествено тръгнали към Зимзелен. Изведнъж духнал силен вятър и отвял булото на младоженката. Всички занемели пред ненагледната й хубост. Свекърът завидял на сина си и заради нечистите му помисли тутакси всички се вкаменили. Само младоженецът останал жив. Заплакал той с горчиви сълзи и помолил вятъра да вкамени и него. Вятърът изпълнил молбата му. Вкаменените сватбари и до днес стоят до една локва - незасъхналите сълзи на злочестия младоженец

Обектът е обявен за Природна забележителност през 1974 г. Подходящ е за туризъм, като към него има и маркирана пътека. Мястото е достъпно с кола, като има около 100 м ходене пеша по стръмна пътека.

Източници: http://bgmountains.org, www.kardzhali-tourism.info
Снимки: www.kardzhali-tourism.info, www.panoramio.com

12.07.2011, Българските забележителности