Девически манастир "Покров Богородичен"

1 / 4

Девически манастир "Покров Богородичен" е разположен в град Самоков, който се намира на 61 км югоизточно от гр. София

История

През XVIII век в Самоков е имало няколко метоха на светогорските манастири Зографски, Хилендарски и Иверски, на Рилския манастир, както и на някои от манастирите в Божи гроб.

Един от тях, този на Хилендарския манастир, е женският метох в Самоков. Според легендата градът е спасен от Света Богородица, която разпростряла своя плащ (покров) над града и така го предпазила от разорение. Затова Света Богородица е покровителка на манастира, а неговият патронен празник е 1 октомври.

Първоначално Девическият манастир е бил девическо монашеско общежитие. След като приела монашески сан в Русия и подарила имотите си на Рилския манастир, около 1772 година в Самоков дошла една ярка българка - Баба Фота. С пристигането си тя обединила малобройна девическа общност и до смъртта си през 1844 година била игуменка на манастира.

Още от създаването си женският метох станал средище на духовност и просвета. Икони за църквата на манастира е рисувал Димитър Зограф, а в нартекса може да се види стенопис с Покровителна Богородица, който се приписва от специалисти на Захари Зограф. В средата на ХІХ век там вече живеели повече от сто монахини и послушнички.

След Освобождението Самоковският манастир продължава да се издържа със сукнарство, а монахините участват в различни международни изложения в Лиеж (1905 г.), Лондон (1907 г.) и в Първото българско земеделско-промишлено изложение в Пловдив през 1892 г. Грамотите, които получили от тези изложения, могат да се видят и днес в магерницата.

Самоковският девически манастир е част от 100-те национални туристически обекта на БТС.

В храма се извършват венчавки и кръщенета. Монахините поддържат и кухня за бедни. Тяхното гостоприемство е пословично и привлича много поклонници и посетители. Местните хора наричат светата обител "Бабите".

Архитектура

През 1837-1839 г. била издигната внушителна каменна църква и са направени други разширения. Тя представлява голяма трикорабна псевдо базилика разделена от два реда колони, свързани с арки. Олтарът е с три абсиди, което е едно от първите представителни решения в църковното строителство през Възраждането. От стенописната украса са останали само отделни фрагменти, от които се различават образите на Богородица, Христос Вседържател и Бог Саваот. По-голям интерес представлява позлатеният резбован иконостас, съдържащ икони на Богородица с Младенеца, на Исус Христос и на братята Кирил и Методий, които са дело на самоковския художник Христо Димитров.

През 30-те години на XIX в. метохът бил обграден с висок зид, построена била и манастирската трапезария (магерница). Постепенно се оформил цял комплекс с жилищни и стопански крила.

В манастира се съхраняват ръкописи, старопечатни книги и мощите на св. Пантелеймон и св. Сава донесени през 19 в. от Света Гора.

Транспорт и настаняване

Транспортът до манастира е добре подсигурен, тъй като той се намира в самия град Самоков. Предлага се и настаняване.

Източници: http://www.pravoslavieto.com , http://www.bulgariamonasteries.com
Снимки: интернет

27.09.2012, Българските забележителности