Елешнишки манастир "Света Богородица"

1 / 6

Елешнишкият манастир "Света Богородица" се намира на 4 км северно от село Елешница, в община Елин Пелин, област София. Столицата е на 30 км югозападно.

 

Скътан е високо в подножието на старопланинския връх Мургаш, заобиколен от върховете Бабяк, Клопеци и Камико, покрай малката рекичка Яковищица, наричана още Манастирската река.

История

Не я ясно кога точно възниква манастирът. Предполага се, че монаси отшелници първи са живели в местността в началото на IX век. Други изследователи твърдят, че подобно на много манастири в района на София и този е възникнал през XIV в. по времето на цар Иван Александър или през следващия XV в. За това свидетелства най-старото достигнало до нас сведение - надпис върху мраморна плоча с орнаменти от 1499 г., поставена в настилката на храма и намерена по-късно в околностите му. В плочата е запечатано името на някой си Йован бакал. Вероятно от това време е и надписът над вратата на западната страна на храма. В подкрепа на предположението, че църквата е от по-стар, спрямо ХІХ в., период, са запазените на места фрески, с характерната за ХV-ХVІ в. зографска стилизация.
В манастира се укрива Васил Левски. След разгрома на Ботевата чета в началото на юни 1876 г. някои от оцелелите четници намират подслон в манастира. През първата половина на XIX век е извършено цялостно обновление на Елешнишкия манастир. По време на Втората световна война не функционира. Последователно е мъжки и женски. След 1966 г. манастирът запада. От 1989 г. започва реставрирането му в стар вид и стил. 

архитектура

При възникването на обителта са издигнати култовата сграда, църквата и малки жилищни постройки в североизточната част на днешния манастир. През 1793 г. Светата обител е разрушена от кърджалиите. Изследователите приемат, че е обновен и възстановен няколко години по-късно.

Църквата на манастира не е достигнала до нас в първоначалния си вид. Днес виждаме типична за късното средновековие еднокорабна, едноапсидна църква. Сградата се състои от две части, където личат многократни поправки - надписи, изографисване по стените.
Според специалисти, обосноваващи се с калиграфските особености на надписите и на художествения стил на стенописите, най-старата живопис в наоса е от края на XVI в. и началото на XVII в., когато манастирът е бил възстановен. Над южната входна врата на притвора е представено Успение Богородично. В олтара е изрисувано Благовещение, а от двете му страни са св. царе Давид и Соломон. В апсидата е Света Богородица на трон с малкия Иисус.
Манастирските сгради са двуетажни. На първия са конюшните и помещенията за добитъка, а на втория — монашеските килии. Манастирският компекс разполага с два самостоятелни двора и две жилищни крила.

Обявен е за архитектурен и културен паметник.

Транспорт

До село Елешница се стига лесно по международен път Е79.  Има и удобен автобусен транспорт до там.

Настаняване

В манастира не се предлага настаняване или храна. Туристите могат да отседнат в някой от хотелите или къщите за гости в гр. Елин Пелин.

Източници: http://www.bg-patriarshia.bg
Снимки: http://www.snimka.bg/

09.08.2012, Българските забележителности