Защитена местност "Орешари"

1 / 10

Защитената местност "Орешари" е разположена в землището на село Орешари, община Крумовград, и заема площ от 55 ха. Отстои на 30 км североизточно от Крумовград, на около 52 км източно от Кърджали, на 47 км южно от Хасково, на 30 км западно от гр. Маджарово и приблизително на 276 км югоизточно от столицата София.

Местността е обявена за защитена през 1999 г., за да бъдат опазени изключително редките представители както на флората, така и на фауната, чиито популации приютява. Едни от най-редките обитатели на местността Орешари са животни, непознати на повечето туристи - тис, родопска майка, черен щъркел, венерин косъм, белоопашат мишелов, египетски лешояд, дългоух прилеп, полунощен прилеп и много други.

Голяма рядкост е да бъдат забелязани някои екзотични птици, които от години са в Червената книга на България, заедно със защитени растителни и животински видове. Такива например от представителите на фауната са алпийският бързолет, зеленогуша овесарка, дългокрака жаба, ивичест гущер и т. н.

Теренът в района е варовит, като има много карстови форми. Големият брой изследвани пещери в областта са богати на животински видове, повечето от които са изключително редки и съответно законово защитени. Представителите на флората обаче също не остават назад, а дори напротив - мезофилните дъбови гори, които се срещат в местността Орешари, растат редом със сухолюбивите растителни видове.

Установени са 4 вида реликтни защитени растения – тис, папрат венерин косъм, родопска горска майка и чинар. Освен тях, още над 10 вида са включени в Червена книга на България.

В защитения район има и много археологически обекти, някои от които имат важно историческо значение. Най-известната сред туристите, а и сред местните пещера се нарича Попмартиновата пещера - някои хора я познават още като Арката.

  • Средновековна скална обител "Дупка на поп Мартин", обявена за паметник на културата от национално значение

Скалната обител е изсечена в труднодостъпни скали над десния бряг на река Арда. Входът й се намира на 4 м. над околния терен. Около него са изсечени 13 скални ниши. Във вътрешното й пространство има оформени ниши, улеи и вдлъбвания. Легендата разказва, че това е  било едно от легендарните скривалища на поп Мартин през турското робство, който се занимавал с устройване на засади на богати хора, които нападал и обирал. 

  • Тракийски скални ниши, също обявени за паметник на културата

Скалните ниши са изсечени по недостъпни отвесни скали високо над десния бряг на река Арда. Разположени са на 7-8 групи, в които се наброяват над 150 ниши в участъка от устието на река Крумовица до моста на река Арда при с. Долно Черковище.

  • Пещери в местността "Моста" /Шестте пещери/ - природна забележителност.

Пещерите са разположени близо една до друга и са обявени за защитен обект. Отворите им са широки 2-3 м., а дължината им е от 10 до 20 м. Те са местообитания на защитени видове прилепи: голям нощник, дългопръст нощник, пещерен дългокрил, голям и малък подковонос, сив дългоух прилеп, савиево прилепче, полунощен прилеп, кафяво прилепче, малко кафяво прилепче. Обектът “Пещерите” е включен в списъка на 250-те най-известни пещери в България.

 

ТРАНСПОРТ

Местността "Орешари" е сравнително лесно достъпна поради добрата инфраструктура на района. До там може да се стигне лесно с автомобил. До местността достига туристически маршрут, който започва от село Орешари и следвайки поречието на река Арда, достига до село Странджево. Дължината на маршрута е около 5 км.

НАСТАНЯВАНЕ

На входа на местността има изградена беседка, както и много пояснителни табели. На около 3 км в посока север от местността, в село Долно чековище, се намира хотелски комплекс Арда, който предлага чудесни условия за настаняване на туристи. В град Маджарово, се намира хотелски комплекс "Рай", където на разположение на посетителите са и няколко заведение за хранене.

Източници: www.ekotravel.info, www.priroda.bg, www.krumovgrad.bg
Снимки: www.alexooo.blog.bg

20.03.2012, Българските забележителности