Крепост "Траянови врата"

1 / 9

Местонахождение: Крепостта "Траянови врата" е разположена в Средна гора. Отстои на 15 км от гр. Костенец, на 16 км от гр. Ихтиман и на 70 км от столицата - гр. София.

Траянови врата е исторически проход, който днес представлява тунел на автомагистрала „Тракия”. Проходът е наречен така по името на римския император Траян, с когото историята свързва съществувалата крепост там. Крепостта е известна също и като „Щипон”.

Крепостта "Траянови врата" е открита при археологически разкопки през 1985 - 1986 г. от проф. Димитрина Джонова. Регионът е бил населяван още през Бронзовата и Желязната епоха, бил е кръстопът на много култури и цивилизации. Поради тази причина настоящият й вид се състои от разнородни елементи, строени през различни епохи.

Първите й обитатели през I-то хилядолетие пр. Хр. били тракийските племена беси. Траките са наричали прохода "Суки", известен още от V в. пр.Хр., когато през него е минал военният поход на тракийския цар Ситалк. В края на I и началото на II в. сл. Хр. територията принадлежи към Римската провинция Сердика. Проходът е свързвал Рим с най-източните части на империята като част от съвременния маршрут Белград - Ниш - София - Траянови врата - Пловдив - Одрин - Истанбул.

Датата на построяването на крепостта е неизвестна, първите писмени сведения за нея датират от III век сл. Хр., когато крепостта е предпазвала римляните от варварски нашествия. През 831 - 836, българският княз Маламир присъединява региона към България и той се превръща в стратегически търговски път за страната. Самата крепост заема много важно място в историята на България. На 17 август 986г. в тази крепост бъдещия цар Самуил, предвождащ българската армия унищожил в сражение нахлулата в България византийска конница от 30000 души, предвождана от император Василий II.

При откриването й, по време на разкопките на проф. Джонова, крепостта представлява впечатляваща гледка. Съоръжението е естествено защитено, построено върху възвишение, заобиколено от гора и река. Единствената му открита северозападна страна е била защитена от двете заплашително врязани островърхи кули. Сградата е изглеждала застрашително поради огромните си размери - 40 метра ширина и 90 метра дължина.

Крепостта "Траянови врата" се състои от гарнизон, три вътрешни кули и две островърхи кули, които се намират на западната страна, уникално водно съоръжение - тунел дълъг 60 крачки, отвеждащ до подземен извор. Тунелът се намира на северната стена, като от вътрешната страна на крепостта е добре запазен, но извън крепостната стена е напълно разрушен. Огромната арка на римската порта, висока около 18 метра, е била запазена до 19 век. В страната няма аналог с друга такава постройка. Формата на кулите - с остри върхове и арковидни входове ги прави уникални за България и дори за Балканския полуостров.

Крепостта е археологически паметник на културата от национално значение. Местността "Траянова крепост" е включена в Националния регистър на защитените територии и е категоризирана като "историческо място". Днес могат да бъдат видени останките от укреплението и 18-метровата арка на римската порта.

ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА НАСТАНЯВАНЕ:

На около 10 км път с кола е гр. Момин проход, където туристите могат да отседнат в хотел или къща за гости. На 30 км от "Траянови врата" отстоят к.к. Боровец и в гр. Велинград, където има множество хотели и СПА-центрове.

ТРАНСПОРТ:

До крепостта се достига след отбивка от магистрала Тракия при гр. Костенец и се продължава 15 км в планината. Пътувайки по трети клас път се стига до паметника, издигнат в чест на 1000-годишнината от победата на Cамуиловите войски над византийските нашественици, а по-малко от километър нагоре се достига до крепостта „Траянови врата”.

Източници: bg.wikipedia.orgbulgariaturism.blogspot.comkostenets-tourism.comrazhodka.bg 
Снимки: интернет

23.02.2012, Българските забележителности