Лакатнишките скали

1 / 4

Лакатнишките скали са разположени на левия склон на Искърския пролом в Стара планина. Намират се в община Своге между долините на реките Пробойница и Доло, срещу село Гара Лакатник.

Искърското дефиле e разположено на около 400 м. надморска височина на около 50 километра северозападно от София. Името на скалите, както и на цялата местност, в която се намират идват от завоя, който прави река Искър - с формата на сгънат лакът.

Лакатнишките скали са изградени от червени пясъчници и варовици, като пластовете на скалите са почти вертикални. Скалите на места достигат до над 250 метра над водите на река Искър. Вследствие въздействието на външните релефообразуващи сили на Лакатнишките скали са се образували множество скални форми - пирамиди, кули, зъбери и други.

В Лакатнишките скали се намира карстовият извор Житолюб. Около извора са разположени малък ресторант и изкуствено езеро. Тук има голям брой карстови пещери. Сред тях са Темната дупка, Аржишка дупка, Свинска дупка, Вража дупка и други.

Скалите са обявени за природна забележителност през 1966 г., а след 1989 г. са обявени за защитена местност. Също от 1989 г. скалите са включени в създадения тогава Природен парк Врачански Балкан.
На самите Лакатнишки скали е развит алпинизмът. Тези скали са един от най-посещаваните и известни катерачески обекти в България.

Феноменалната си красота и отлични условия за туризъм, алпинизъм и спелеология, ги правят притегателно място за туристи, катерачи, изследователи и любители на природата. Районът е пресечна точка на множество туристически маршрути.

На скалите има малка къщичка, която е един от символите на Лакатнишките скали. Построена през 1938 година от едни от тогавашните най-активни катерачи – Константин Саваджиев, Георги Ценев, Георги Стоименов и Тодор Божков, къщичката е достъпна само “от въже” и се намира на около 300 метра над река Искър. Алпийският заслон носи името “Орлово гнездо”.

Друг символ на Лакатнишките скали е масивният паметник от каменни блокове, построен в чест на загиналите през 1923 г. септемврийци.
В съседство се извисява 10-метров железен кръст, издигнат през 2001 година в памет на загиналите планинари и алпинисти от цялата страна.

 

Туристически маршрути

До Лакатник може да отидете с кола по пътя София – Мездра през Искърското дефиле или с влак. Пътуването и в двата случая е около 1.30 ч.

Има няколко начина да стигнете до изброените обекти на Лакатнишките скали – единият е от село Гара Лакатник, другият – от село Миланово.

В първия случай пътеките са две – едната тръгва малко след отбивката за махала Пробойница и излиза на Алпийска поляна непосредствено под западната страна на описаната къщичка. Другата пътека започва от крайпътния ресторант “Пещерата” и карстовия извор Житолюб, в началото й има карта на ПП “Врачански балкан”. Тя също води право на Алпийска поляна. От там има единствена пътека към другите обекти – право нагоре. От село Миланово може да стигнете с кола чак до паметника.
В района действа отряд на Планинската спасителна служба.

Източници: bg-tourism.combgizlet.combg.wikipedia.org
Снимки: Мирела, интернет

24.11.2010, Българските забележителности