Боянската църква

1 / 3

Боянската църква се намира в полите на Витоша. През XI в. тук е имало укрепление, което е играло важна роля във войните с Византия. Боянската църква е най-забележителният паметник на българската средновековна живопис. Същевременно тя е един от най-добре запазените и интересни наши архитектурни паметници от епохата на феодализма. Изографисана е от талантлив Боянски майстор. Стенописите са и от 1259 година с високи художествени качества и неоспорим принос в европейската художествена култура.


На северната стена е семейният портрет на ктиторите. Севастократор Калоян и жена му Десислава са представени в цял ръст, облечени в разкошни тържествени облекла. Не по-малко интересни са и портретите на цар Константин и царица Ирина. Предадени са всички подробности в облеклото, в лицата са спазени индивидуалните особености, така че може да се приеме, че това са истински портрети, рисувани вероятно от натура и то във време, когато портретната живопис е била в зачатък.


В изграждането на Боянската църква биха могли да се разграничат три строителни етапа: първи - края на Х - началото на ХІ в., втори - средата на ХІІІ в. и трети - през ХІХ в.

Първата (източна) част на църквата е малка, едноапсидна кръстокуполна сграда с вградени подпори, които формират вписан кръст. Построена е в края на Х - началото на ХІ в.

Втората част на църквата е пристроена в средата на ХІІІ в. с дарени от севастократор Калоян и съпругата му Десислава средства. Тя принадлежи към типа двуетажни църкви-гробници. Долният етаж е бил определен за гробница на дарителите, е покрит с полуцилиндричен свод с две ниши аркосолии, оформени в северната и южната стена, а горният - повтаря архитектурния тип на първоначалната църква, е бил техен семеен параклис. Характерно за фасадната украса на втората част на църквата е наличието на керамопластична декорация.

Последната част на паметника, издигната с дарения от местното население, се отнася към средата на ХІХ в.

Светата обител не е разрушена от турците при завладяването на София, но въпреки това запада. Силно засегната е през 17в., а през 18в. съвсем запустява. В момента е енорийска черква на кв. Бояна в София и играе ролята на музей на българското изобразително изкуство. През 1987г. приключиха реставрцоинните дейности в Боянската църква. Църквата е включена в списъка на ЮНЕСКО.

18.07.2008, Българските забележителности