Клисурски манастир "Св. Кирил и Методий"

1 / 1

Местоположение

Сред прекрасната планинска котловина  на р. Врещица, Ровна ливада и Баките се намира Клисурската света обител. От север я пази Чипровският Балкан, на юг са Вършечките минерални бани, а на запад - красивите Тодорини кукли. Наблизо са разположени живописните селца Спанчевци, Цветкова бара, Ягодово, Слатина. Около манастира са пътищата за Враца, Вършец, София, Берковица, Монтана.

Той привлича с омайната си природа - зелени морави, студена и бистра като сълза вода, сенчести поляни, вековни зелени дървета, и с интересната си история.

История

Наричат Клисурския манастир "Св. Кирил и Методий" духовната перла на Северозападна България. Той е възникнал вероятно през Втората българска държава, претърпял е многобройни набези и опустошения през многовековното османско иго, въздиган е от пепелища и винаги е бил огнище на духовна просвета.  

През 1869 г. Илия Стоянов от с. Драганица по Божие провидение решава, че Пустия манастир, както са го наричали, трябва да се възобнови. Първият възстановител и ктитор, а така също и игумен на манастира арх. Антим Дамянов оформя цял манастирски комплекс с нов храм, параклис, стопански сгради. През 1891 г. храмът е официално осветен от Видинския митрополит.

През 1937 г. църквата е изографисана от известните наши живописци Господин Желязков (ученик на Репин) и проф. Георги Богданов. Иконостасът е истинско творение в българския възрожденски дух на Самоковската и Дебърската  школа. Иконите са от ХVІІІ-ХІХ в., някои са анонимни, а други са дело на зографа Никола Образописов. Наред с това има аязмо и нов параклис "Св. Никола".

Отдих и туризъм

Манастирският комплекс обхваща три големи битови сгради. Легловата база включва 80 легла и 2 апартамента. Комплексът разполага със собствена ферма, в която се отглеждат крави, коне, овце, прасета и кокошки.

Ресторантът (50 места) предлага превъзходни ястия на традиционната национална кухня от натурални екологично чисти продукти собствено производство. За развлечения се предлагат планински излети, конна езда, фолклорни концерти, приготвяне на обредни хлябове. Организират се изложби на великденски яйца и хлябове, берковска керамика, представяне на живо на традиционното килимарство и изработването на стенни пана-икони.

През 2000 г. акад. Тодор Дичев, психоенергетик в Москва, открива т.нар. жива вода в аязмото на Клисурския манастир, която идва от връх Тодорини кукли. Живата вода е изворна, с ниско съдържание на минерали, кристално чиста, с ниска радиоактивност. Пие се за профилактика. Ниското минерално съдържание очиства организма, не предразполага към склеротични изменения. Енергийната й устойчивост е по-силна от тази на рилската вода. Това богатство прави клисурската света обител още по-привлекателна за посетителите.

Манастирът е обявен за паметник на културата.

17.07.2008, Българските забележителности