Крепост Маркели

1 / 9

Местоположение

Крепостта Маркели е разположена на територията на община Карнобат, на около 8 км западно от гр.Карнобат, 50 км северозападно от гр.Бургас, 3 км северозападно от с. Крумово градище и около 308 км източно от гр. София.

Архитектура и обща информация



Крепостта заема западния край на възвишението Хисар, което е част от Стара планина. Обхваща площ от 460 декара, а дължината на крепостните стени е 530 м. Защитните ровове и валове, обграждали крепостта като пръстен, могат да се видят и до днес. Те са едни от най-големите изкуствено изградени укрепления открити на Балканския полуостров.

Маркели е била непристъпна, а при обсада се снабдявала с вода чрез специално изградено водно съоръжение, свързващо града с близката река Мочурица.

Мястото, избрано за крепостта, е с изключително стратегическо значение. От възвишението, върху което е разположена, има възможност да се наблюдават подходите към важните проходи през Стара планинаМокренски, Върбишки и Ришки, както и да се поддържа пряк зрителен контакт с редица укрепени селища в подножието на източните части на Средна гора и Стара планина.
Отбраната на самата крепост е улеснена от естествената защита на река Мочурица и скалните откоси на северозапад.

История

При археологически разкопки в крепостта са разкрити останки от средновековна базилика от VI век, старобългарска църква от X век, византийска църква от XI век, както и много артефакти като бронзови монети от VI-XIII век, фрагменти от графитни рисунки, керамични мозайки и бронзови средновековни печати.

Предполага се, че Маркели е построена по времето на византийските императори Анастасий I и Юстиниан I, за да защити територията на Византия от вражески набези. През 756 г. край пограничната крепост се води битка между българския кан Винех и Константин V, която канът губи. През 792 г. кан Кардам нанася тежко поражение на византийския император Константин VI, в резултат на което Византия се задължава да плаща данък на българската държава.

От Маркели византийският император Никифор I Геник започва похода си към българската столица Плиска през 811 г. и претърпява ужасяващо поражение, загубвайки живота си. Превземайки крепостта през 812г., кан Крум я превръща в най-голямата крепост на българите на юг от Стара планина. По-късно българската граница е преместена и Маркели губи своята функция.

Както обаче личи от открити от археолозите монети на царете Светослав Тертер (1300 - 1322) и Иван Александър (1331 - 1371), тя остава голям български укрепен град и в късното Средновековие. Маркели е разрушена от турците навярно в 1371 г. след битката при Черномен, а жителите му основават днешния Карнобат.

Транспорт



До крепостта се стига лесно с кола от магистрала Тракия, където има табела за Маркели. Отбивката води и към Крумово Градище.

Настаняване

Гостите, желаещи да посетят крепостта, могат да отседнат в град Карнобат, който предлага хотелски стаи.

Източници: http://bg.wikipedia.org; http://www.bulgariainside.com
Снимки: http://www.bulgariainside.com

29.08.2012, Българските забележителности