Храм "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат"

1 / 18

Църквата "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" е уникален паметник на културата, който се намира в село Добърско, община Разлог, област Благоевград. Отстои на 18 км северно от Разлог, на 19 км в същата посока от Банско, на 70 км източно от Благоевград и приблизително на 164 км югоизточно от столицата София.

легендата

Историята на храма е преплетена с вековна мистика и легендарни предания. Според древно сказание светците Теодор Тирон и Теодор Стратилат били византийски воини, покровители на християнската войска. Легендата гласи, че първите заселници тук били ослепените след битката при Ключ през 1014 г. Самуилови войници. След поражението те се насочват към Рилския манастир, но по пътя лошите зимни условия им попречват да достигнат обителта. Те намират изцеление в лечебната вода, която днес извира в двора на "Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат". Според друго предание с водата на изворчето е лекувал очите си и Климент Охридски. 

Църквата е построена през 1614 г, но съдейки по надписа на плочата, вкопана в пода пред олтара, може да се предположи, че годината на строителство е 1122 г. Храмът бил малък по размери и, както турците изисквали, външно не се отличавал от жилищните сгради. Наполовина в земята, без камбанария и купол, с малки прозорчета - мазгали, храмът приличал повече на малка непристъпна крепост.

Самата църква представлява малка трикорабна базилика, в която днес могат да се видят ликовете на над 460 библейски и местни герои, които са се съхранили в много добро състояние. Нищо в църквата не е реставрирано. Църквата привлича вниманието с изключително ценните си стенописи и икони, които се отличават с голямо майсторство и с използването на нетрадиционни мотиви.

стенописите

Стенописите в "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" са направени от  неизвестен добърски майстор, който е пресъздал библейски сцени, образите на много светци и светици, както и местни легенди. 

  • "Ктиторският портрет" - тримата ктитори и тримата им майстори. Легендата гласи, че най-видният от тях - ктитор Хасия, посетил Йерусалим, както и други свети места и пренесъл свещена пръст от Божи гроб в тази църква. По тази причина хората, които не могат да стигнат до Божи гроб, посещавайки старата църква получат благословия, духовно пречистване и благодат;
  • Златният иконостас - на долния ред са подредени в златни рамки иконите на свети Теодор Тирон, свети Теодор Стратилат, Богородица, Христос, Йоан Кръстител и Архангел Михаил. Над тях в цял ръст са 12 –те Христови апостоли;
  • Стенописът, изобразяващ едно от чудесата на Христос – изцеряването на слепия. На стенописа са изографисани двама слепци, докато канонът повелява рисуването на само един. Изследователите предполагат, че вероятно по този начин е отразена легендата за слепите Самуилови воини, ослепени след битката при Ключ;
  • Стенописът "Преображение Господне", където Исус Христос отлита към небето в тяло, наподобяващо космическа ракета;
  • Стенописът "Възкресение Христово", на който е изобразено как Исус Христос слиза в подземното царство в уред, наподобяващ капсула, за да възкреси мъртвите.

В двора на храма има аязмо, чиято вода според легендите е лековита. Днес църквата е сред културните паметници под защитата на ЮНЕСКО. Богослужения тук не се извършват, но църквата е отворена за посетители. Храмът е обявен за национален паметник на културата и един от 100-те национални туристически обекта на България.

На изхода на село Добърско е изграден посетителски център, който предлага разнообразни услуги. Тук се продават също информационни и рекламни материали и сувенири.

транспорт

До село Добърско се достига като се поеме по главен път Е85 на изток от Разлог. След около 5 км се поема отбивката вляво и след 15 км се достига до самото село. Храмът „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат” се намира в самия център.

настаняване

Посетителите на селото могат да се възползват от няколко къщи за гости и един хотел в Добърско, както и от 2 вили и 1 хотел на територията на село Долно Драглище /7 км югозападно/.

Източници: http://kasnaprolet9999.blog.bghttp://bulgariatravel.orghttp://www.pravoslavieto.com
Снимки: http://www.tourism-bg.nethttp://bulgariatravel.orghttp://www.pravoslavieto.com

17.10.2012, Българските забележителности