Узана - географският център на България

1 / 9

Казват, че “Домът е там, където е сърцето”. Сърцето на много хора – българи и чужденци - принадлежи на една мечта, през лятото огряна жарко, а през зимата потънала в пухкав бял сняг – Узана - сърцето на Балкана.

Местността Узана се намира на територията на община Габрово, на прехода между високия и суров Централен Балкан, по меката и заоблена Източна Стара планина. И още по-точно - подножието на връх Исполин (1524 м) (старото му име е връх Коруджа), в западната част на Шипченския дял на Средна Стара планина, в самото сърце на България.

Узана е разположена на стратегическо място в Географския център на България, и сякаш, както и Рим, всички пътища водят до нея. Местността е популярна с множеството възможности, които предлага за летен отдих и излети през почивните дни, съчетани с разходки, събиране на гъби, горски плодове и лековити билки. Поляната е обгърната от вековни букови гори, прорязани от множество еко пътеки и стари друмища, изпълнени с пещери и чуден свят от растения и животни.

Най-близкият изходен пункт към високопланинската поляна е град Габрово, който се намира само на 22 км по асфалтов път. От 2009 г. местността е със статут на курортен комплекс. Тук се намира Географският център на България, който е измерен през 1991 г. Същата година е поставен знак, който отбелязва средата на територията на страната ни и представлява стилизирана форма на пирамида, оцветена в цветовете на националния трибагреник. От 2008 г. обектът е включен в Националното туристическо движение „100 национални туристически обекта" под № 19, заедно с Архитектурно-етнографски комплекс "Етър", Национален музей на образованието и музей "Дом на хумора и сатирата" в град Габрово. Близостта с града дава възможност за посещението и на други културно-исторически обекти освен посочените - Соколският манастир, Архитектурно-исторически резерват "Боженци".

Местността традиционно се свързва с възможностите за почивка и отдих сред природата. Тя е най-широката билна поляна в Стара планина и е обградена отвсякъде с вековни букови гори. Надморската ѝ височина варира от 1220 до 1350 м, като най-високата точка е връх Марков стол (1352 м). Местността е изходна точка за територията на два парка: на запад - Национален парк „Централен Балкан " и на изток - Природен парк „Българка". Местността и регионът са подходящи за скално катерене и спелеология, пешеходни преходи, маунтинбайк.

Узана е популярен зимен курорт. В местността има осем писти, като най-голямата е с дължина 1300 м. Всички писти са съоръжени с влекове (два са тип "паничков", останалите - със захват). Заснежената поляна е добро поле за кайт-бординг.

В курортния комплекс функционират следните средства за подслон и места за настаняване:

  • хижите "Узана", "Горски дом", туристическа спалня "Фаворит"
  • хотел "Прима S", къща за гости "Хлебна", хотел "Импулс", хотел "Географски център", хостел "Партизанска песен", почивен дом "Еделвайс"

Природата в местността и региона е с висока степен на съхраненост, като се среща рядка флора и фауна, защитена в Червената книга. Местността е включена в рамките на Европейската и Национална екологични мрежи Натура 2000.

Разнообразният релеф, почвено-климатичните условия и голямата денивелация (1100 м) обуславят голямото биологично разнообразие на територията на Природен Парк Българка и местността Узана. Те са хабитат на над 400 вида растения, като от официално признатите в българската фармакопея лекарствени растения тук се срещат около 70% от тях.

От дървесните видове основно са разпространени букът – 68 %, различните видове дъб: обикновен, воден и келяв габър, акация, липа, ясен, явор, бряст, офика.

От иглолистните се срещат: бял и черен бор, смърч, бяла мура, ела, европейска лиственица, които в по-голяма си част са изкуствено създадени насъждения.

Природен Парк Българка и Узана са удобни местообитания за голям брой представители на гръбначната и безгръбначната фауна. Често срещаните представители на дребните бозайници са: таралеж, заек, лалугер, горски и обикновен сънливец, жълтогърла горска мишка, сляпо куче, горска и снежна полевка. Едрите бозайници са представени от: вълк, мечка, дива свиня, благороден елен и сърна.

Узана привлича хората с чистия планински въздух, тишината и великолепната природа. През местността преминава международният туристически маршрут Е-3, свързващ Адриатическо с Черно море, който на територията на България е известен като туристически маршрут „Ком - Емине“. На запад той продължава към хижа „Мазалат“ и масива Триглав (2276 м), а на изток - към прохода Шипка и връх Хаджи Димитър (преди - връх Бузлуджа).

Източник: http://bg.wikipedia.org

Снимки: www.uzana-tourism

02.04.2013, Българските забележителности