Агушеви конаци

1 / 8

Агушевите конаци се намират в село Могилица, което  отстои 26 км югозпадно от град Смолян и 123 км южно от град Пловдив. 

Агушевите конаци са строени в средата на ХІХ век от български майстори строители, за Агуш ага и неговите трима сина. Оттам идва и името им днес. За това се съди по надпис на входа на един от дворовете, в който се чете 1843 година. Строежът на Агушевия конак продължава 20 години.

Конакът е с 221 прозореца, 86 врати и 24 комина. Разположен е сред чудната родопска природа с изглед към зелените ливади и горите над река Арда. Конакът е толкова голям, че днес за него се говори в множествено число – Агушевите конаци.

Агушевите конаци са затворено място, състоящо се от три последователни двора, изолирани един от друг с вътрешни зидове. Дворовете са заобиколени от жилищни и стопански постройки. Така, всеки от трите двора представлява самостоятелна жилищна единица. В двора са включени кладенецът, жилището на господаря, на домашната прислуга, помещенията за временните работници в стопанството, оборът, плевнята, хамбарът и други стопански помещения. Комините са високо зидани от дялан камък, повечето сдвоени и събрани със свод.

Сградата за жените е отделена с високи вътрешни зидове, в които са вградени въртящи се долапи, така че при разговор или предаване на вещи от който и да е, жената не се вижда. По този начин е спестено на жените задължението да покриват постоянно лицето си.

Всички стаи, в които са живели господарите, са широки и светли, с камина в почти всяка стая. Прозорците са с дървени решетки от ситна плетеница. Все още не е изяснено защо една от стаите е с удвоени врати и стени. В стаята има нарочно направен канал за подслушване на разговорите в горната стая.

Цялата постройка може да се определи като подобие на по-ранните родови замъци – с отбранителна кула и пригоден за дълъг огнестрелен отпор, с два реда шахматно разположени бойници. Кулата е украсена със стенописи, а вътрешното архитектурно оформление е изпълнено от чам, орех и череша. Красиво са изписани вътрешните стени и стрехите на покрива.
 
Въпреки всички укрепления, белият цвят и рисунките по кулата придават на конаците по-скоро свеж и топъл изглед на дворец. Дворовете създават уют с надвисналите широки чардаци и много прозорци. В махала Черешево има постройка, която в основни линии повтаря архитектурната идея на конака в Могилица – това е чифликът на същия Агуш ага.

Агушевите конаци са обявени за архитектурен и художествен паметник с национално значение. 
Конаците са отворени за свободни посещения.

Източник: http://www.bgizlet.com
Снимки: Интернет

14.12.2010, Българските забележителности