Манастирски комплекс "Успение Богородично"

1 / 17

Манастирският комплекс "Успение Богородично" е прекрасен български манастир, разположен южната част на Кърджали, в квартал "Гледка".

Отстои на 49 км в посока югозапад от Хасково и на 245 км югоизточно от столицата София.

Манастирът е особено атрактивна дестинация, тъй като в него се съхраняват частици от Кръста Господен. Неотдавна, при археологически разкопки в абсидната част на архиепископска църква са открити 5 – 6 бронзови нагръдни кръстове – реликвариуми. При изследване в лаборатория се оказва, че  в един от кръстовете в  мощехранителницата са открити частици от Светия Кръст.

 

ИСТОРИЯ

Първата копка за храма е направена още през 1938г. от селяни от село Джебироглар. Легендата разказва, че те са били подтиквани от тяхна съселянка, сънувала пророчески сън. При първата копка е открита завита на руло икона. При втората копка  на повърхността  потича лековитата вода на аязмо. Селяните решават да построят дървен параклис, а в последствие и храм. 

Историческите сведения и останалите останки от градежи дават основание да се твърди, че манастирът се е превърнал още в X - XI век в епископско, а по-късно и в митрополитско средище. За това свидетелстват уникалните находки намерени в храма и около него - пет зидани гробници. Четири от тях са на висши духовници ,а за другата се предполага, че е на виден светски аристократ.

Една от гробниците, която се намира в църквата е била затворена херметически. След внимателното отваряне, са били открити мощи на висш християнски духовник от края на XII и началото на XIII век със запазени обредни дрехи - такива се откриват за първи път в гроб. Според някои учени гробницата принадлежи на Патриарх Евтимий Търновски.

В гроба са намерени още напълно запазен епитрахил, тъкан със злато и с необикновена украса, както и в платнен кръст зашити църковни мощи. Наличието на подобна находка, по мнението на специалистите, говори, че през Средновековието днешен Кърджали е бил важен християнски център.

Прекрасната златовезана материя на епитрахила, наръкавниците и набедреника поразяват с майсторската си изработка. По исторически данни епитрахилът е изключително скъп, предполага се, че е правен в Константинопол.

През 2000 година е възстановена една от църквите на манастира, която след 600 години мълчание, отново огласява с камбанен звън Кърджали и Родопите. Поради високата си художествена стойност, средновековният манастир е обявен за паметник на културата от национално значение.

 

ТРАНСПОРТ И НАСТАНЯВАНЕ

До манастирския комплекс се достига лесно, тъй като е разположен в самия град Кърджали. Манастирът разполага с хотелска част с 47 стаи, столова, паркинг и конферентна зала, които предлагат всичко необходимо за комфорта на посетителите.

Към манастира са открити неделно училище по вероучение, кухня за социално слаби хора, библиотека и хотелска част.

Източници: www.bulgariancastles.comwww.kardzhali-tourism.info
Снимки: http://bulgariatravel.org

26.03.2012, Българските забележителности