Музей на мозайките в гр. Девня

1 / 11

Музеят на мозайките се намира в град Девня, област Варна, на около 33 км западно от областния център Варна и на 415 км от столицата София.

Музеят на мозайките е музей "in situ" /на място/ и се помещава в специално построена сграда, чиято цел е да съхранява археологически открития. Тук през 1976 г. при разкопки е разкрита голяма римска сграда с великолепни мозайки. Именно върху част от основите на тази сграда по проект на архитект Камен Горанов е построен музеят.

Античната сграда е била датирана от времето на император Константин I Велики – края на III – началото на IV век. Сградата е представлявала градска къща (villa urbana) и е заемала площта на цял квартал в римския град Марцианопол, който бил един от най-големите римски градове в тази част на империята.

Пет от помещенията на сградата и портикът /зала с колони/ са покрити с многоцветни подови мозайки – едни от най-добрите образци на римското мозаечно изкуство от това време, открити в България. Три от тези мозайки са представени в музея на място в помещенията, където са открити, а останалите, след консервация и частична реставрация, са пренесени върху нова носеща основа.

Мозайките са изработени от малки камъчета – кубчета от мрамор, варовик, печена глина и цветно стъкло в 16 цвята. Те изобразяват главно персонажи и сцени от гръко-римската митология, екзотични животни и птици, растителни и геометрични мотиви.

МОЗАЙКИТЕ

Мозайката "Медуза Горгона", покриваща пода на дневната стая, изобразява щита на богинята Атина Палада, украсен в средата с отрязаната глава на Горгона Медуза. Целта на това изображение била да защитава стопаните от злото и да вкаменява недоброжелателите със страховитата си външност и смразяващ поглед.

Подът на спалнята в сградата е покрит с друга красива мозайка - "Сатир и Антиопа", илюстрираща любовната история на върховния старогръцки бог Зевс и младата нимфа Антиопа - дъщеря на речния бог Азоп.

Приемната зала на сградата е най-голямото помещение в нея, покрито с мозайка. Едно от централните пана на мозайката "Ганимед и орела", представя старогръцката легенда за отвличането на Ганимед, най-красивият смъртен според гръцката митология. Засега това е единствената мозайка с този сюжет, открита в България.

Мозайката "Сезони", изобразяваща алегориите на четирите годишни сезона с техните характерни атрибути, покрива пода на женската стая в къщата. И до днес е запазен бюстът на есента, представена като млада жена със златотъкана дреха.

Друга мозайка, известна като "Панонски волути", е открита при разкопки в източната част на Марцианопол в постройка, която вероятно е била старохристиянска базилика. Украсата на мозайката се състои от повтарящи се геометрични мотиви в четири цвята.

Повече за експонатите можете да научите, ако се възползвате от обиколка с екскурзовод и беседа. В музея също така се продават информационни материали и сувенири.

Музеят на мозайките е включен в пътеводителя "Уникални музеи в България", както и в  списъка на Стоте национални туристически обекта, в който е поставен под №10. Музеят разполага и с печат.

ТРАНСПОРТ

До Музея на мозайките се достига лесно, тъй като е разположен в самия град Девня. Намира се на ул. Съединение № 73 и е отворен за посетители в периода май – септември – всеки ден от 10 до 16 ч., а в периода октомври – април – всеки делничен ден от 10 до 16 ч.

НАСТАНЯВАНЕ

Посетителите могат да се възползват от няколко хотела и къщи за гости в град Девня, които предлагат чудесни условия за настаняване. Близостта до областния център Варна също предлага отлични възможности за настаняване.

Източници: http://www.tourism-bg.nethttp://bulgariatravel.orghttp://www.bulgariainside.com
Снимки: http://pirin.biz http://bulgariatravel.org

02.07.2012, Българските забележителности