Музей на солта

1 / 15

Музеят на солта е единственият по рода си музей не само в България, но и в цяла Източна Европа. Намира се в гр. Поморие, област Бургас, на тесен скалист полуостров, вдаден 3,5 км в Черно море, на 23 км североизточно от Бургас , на 21 км югозападно от Слънчев бряг, на 113 км в същата посока от Варна и на около 410 км източно от столицата София.

Музеят отваря врати на 7 септември 2002 г. и е посветен изцяло на производството на сол чрез слънчево изпарение на морска вода. Този метод е известен като „древна анхиалска технология”.

история

Добиването на сол в района на Поморие е поминък, който векове наред е осигурявал прехраната на местните хора. Според исторически източници солниците в района на Поморие са съществували още преди основаването на града /около V век пр. н. е./. В древността солта е била изключително ценна стока – скъпа и рядка – и затова била наричана „бяло злато”. До 30-те години на XX век Поморие остава единственият център в България, където се добива морска сол.

Музеят на солта в Поморие е специализиран музей на открито, т.е. посетителите могат да разгледат както музейната сграда, така и прилежащите към музея 20 декара солници, в които се добива сол и днес. Солниците представляват множество басейни, отделени един от друг с дървено-насипни диги, където се произвежда сол по същата технология, по която се е произвеждала и преди векове.

Посетителите могат да разгледат богата колекция снимков материал от началото на ХХ век и копия на документи от периода XV – XIX век, които разказват за производството и търговията на сол по българските земи. Едни от най-интересните експонати в експозицията са автентични соларски инструменти, като дървени соларски колички, гребла и други. Освен това, в музейната сграда могат да бъдат видени и филми, посветени на солодобиването.

Тъй като поморийското езеро, в чиито граници се намират солниците, е защитена зона с над 200 вида птици, в солниците са поставени специални камери, които проследяват поведението на птиците и позволяват на посетителите да наблюдават пернатите на екрани в сградата на музея. Над музея минава част от миграционния път на птиците Via Pontica. 

Тук могат да бъдат закупени допълнителни информационни материали и сувенири.

Музеят на солта е част от 100 Национални туристически обекта. От месец март 2013 г. стартира кампания за подобряване на качеството на културната атракция. Докато трае обновяването експозицията на музея временно е изложена в сградата на Историческия музей в гр. Поморие.

транспорт

Редовен железопътен и автобусен транспорт свързват Поморие с други градове и курорти. Аерогарата е само на 8 км.  

настаняване

Посетителите на музея могат да се възползват от множество хотели, вили и къщи за гости на територията на курортния град Поморие.

Източници: http://bulgariatravel.orghttp://gradat.bghttp://www.tourism-bg.net
Снимки: http://bulgariatravel.orghttp://www.tourism-bg.nethttp://www.bulgariatravel.tv

22.03.2013, Българските забележителности