НАРЕДБА № 8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове от 14 юни 2001 г. на МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО (Обн., ДВ, бр. 57 от 2001 г.; изм., бр. 68 от 2004 г. и бр. 51 от 2005 г.)

ЧАСТ ПЪРВА
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С наредбата се определят изискванията към обема и съдържанието на устройствените схеми и планове, които се създават за територията на Република България.
Чл. 2. (Изм., ДВ, бр. 68 от 2004 г.) Разпоредбите на наредбата са задължителни за всички физически и юридически лица, които разработват устройствени схеми и планове, наричани накратко "изпълнители", за органите и лицата, които възлагат изработването им, наричани накратко "възложители", както и за органите, които съгласуват, приемат и одобряват устройствени схеми и планове. Изпълнителите са правоспособни физически и юридически лица съгласно чл. 229 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) и Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране.
Чл. 3. (1) Устройствените схеми и планове в съответствие с изискванията на чл. 7 и 10 ЗУТ имат за цел:
1. (изм., ДВ, бр. 68 от 2004 г.) да създават планова основа за дългосрочно, устойчиво устройствено развитие на урбанизираните територии и на териториите извън тях, обвързано с Националната стратегия за регионално развитие и с областните и общинските планове за развитие;
2. да създават условия за живеене и реализация на дейности за приоритетно социално-икономическо развитие;
3. да осигуряват равнопоставеност на физическите и юридическите лица при реализиране на инвестиционни инициативи, засягащи тяхната поземлена собственост, при гарантиране на правата им;
4. да определят границите на териториите, в зависимост от основното или конкретното им предназначение, както и допустимите и забранените дейности в тях и изискванията при използването, опазването и застрояването им;
5. да определят насоките за териториалното развитие на урбанизираните територии и екологичното им съвместяване със земеделските, горските и защитените територии с оглед постигане на оптимална териториална структура;
6. да създават възможност за възстановяване на нарушените територии и определяне на последващото им предназначение;
7. да предвиждат подходящо развитие на техническата инфраструктура и обвързването на националните инфраструктурни коридори с европейските;
8. да определят устройството на поземлените имоти съобразно конкретното им предназначение и да осигуряват опазването на културно-историческото наследство;
9. да определят правила и нормативи за прилагане на устройствените планове съобразно местните и регионални характеристики на териториите - предмет на устройственото планиране, както и специфични правила и нормативи към тях.
(2) Със заданието съгласно чл. 119 ЗУТ се определят изходните данни, основните изисквания за изработване на схемата или плана и необходимите обем и съдържание на проекта.
Чл. 4. Устройствените схеми и планове се възлагат за изработване от органите и лицата по чл. 118 и 124 ЗУТ.
Чл. 5. (1) При изработването на устройствените схеми и планове се ползва текстова, таблична, графична и друга информация съгласно чл. 115 ЗУТ, която се осигурява от възложителя.
(2) Обемът на информационното осигуряване и техническите средства и начини за изпълнение на устройствените схеми и планове се договаря между възложителя и изпълнителя.
(3) За графичното изпълнение на устройствените схеми и планове чрез традиционни средства и начини се ползва актуална кадастрална информация на носител съобразно техния мащаб, както следва:
1. на хартиен носител - за мащаб (М) 1:5000 и по-дребни мащаби;
2. на хартиен носител и на недеформируема прозрачна основа за едри мащаби - до М 1:2000 вкл.
(4) Устройствените схеми и планове се изпълняват с компютърни технологии в цифров и графичен вид, когато това се изисква със заданието.
..........
Изтегли файла

10.03.2013, Нормативни актове, свързани със собствеността