Патриаршески манастир "Света Троица"

1 / 5

Местоположение:

Патриаршеският манастир "Св. Троица", е разположен в красива местност, в подножието на Арбанашкото плато, на 6 км северно от гр. Велико Търново, вдясно от шосето Велико Търново – Русе.

Известен е още като Асенов и Шишманов. Възникнал е през XI в., около 1070 г. Останките от стария манастир се намират на 1 км северно от сегашните манастирски сгради.

 

История:

Според някои изследователи Патриаршеският манастир е основан през 1070г. и основание за това предположение дава надпис намерен при строежа на новата църква през 1847г. Според друга версия, обителта е основана по време на царуването на Иван Александър от Теодосий Търновски и Патриарх Евтимий. През 1375г. монах Евтимий бил избран за патриарх в Търново и от тогава обителта се назовава Патриаршеска. Манастирът "Св. Троица" става център на прочута книжовна школа "Търновско училище".

По време на завладяването на Търново от османците, Патриаршеският манастир е ограбен и разрушен. Обителта е възобновена през 1847г със средствата на местното население, но на разстояние един километър от стария манастир. Тогава е построена нова църква дело на Кольо Фичето, изографисана от Захари Зограф. През 1913г. голямо земетресение срутва голяма част от манастира, включително и църквата, от която оцеляват само част от иконите и иконостаса. През 1927г. манастира е възстановен, но във видоизменен и опростен вид и дизайна на реконструираната църква е различен от този на Кольо Фичето.

До 1946г. Патриаршеския манастир е мъжки, когато идват първите монахини и от 1948г. е вече официално девически.

В сегашният си вид Патриаршеския девически манастир e изграден през 1927г. Тогава е построена наново църквата върху основите на стария храм от 1847г. Черквата е с кръстовидна форма, три купола, покрит четириколонен аркиран притвор и два входа. В нарктиката е разположена звънарницата на обителта, състояща се от няколко камбани и висящо клепало. В олтара и нартиката на храма се намират римски паметници с надписи от Никополис ад Иструм.

На север от църквата се намират селскостопанските постройки, а от югоизток е входът на комплекса. В западната част на двора са разположени манастирските сгради и параклиса "Св. Евтимий Търновски". До манастирския вход има кладенец оформен с купол и изрисуван с шестокрили херувими.

В Патриаршеския манастир "Св. Троица" се съхраняват и някои реликви, като иконите "Архангел Михаил" от 1663г. и "Старозаветна Троица" от 1708г. рисувана от местните художници Коста и Цоньо.

Транспорт:

Пътят до Патриаршеския манастир започва от покрайнините на Велико Търново в посока Горна Оряховица, след около 2-3 км. преди с. Арбанаси, е отбивката за манастира, пътят е асфалтиран.

Настаняване:

Патриаршеския манастир "Св. Троица" не предлага настаняване, но за сметка на това може да се наеме стая в частна квартира или в някой от многобройните хотели в близките Велико Търново и Арбанаси и да се опита традиционна българска кухня в хубавите механи и ресторанти в стар стил.

Източници: http://www.bulgariamonasteries.com, http://veliko-tarnovo.net,
Снимки: http://www.pravoslavieto.com,

07.08.2013, Българските забележителности