Такси, събирани за действия и услуги по Правилника за вписвания

Чл. 1. (1) За удостоверяване на преписи от актове, налични в книгите на службата по вписванията се събира съответната нотариална такса по Тарифата за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност.

(2) За издаване на незаверен препис от вписан акт от книгите на службата по вписванията се събира такса 5 лева за първа страница и 0,5 лв. за всяка следваща страница.

Чл. 2. За вписване на подлежащи на вписване актове и документи се събира такса върху цената, по която е таксуван актът или документът, или върху цената на иска в размер 0,1 на сто, но не по-малко от 10 лв.

Чл. 3. За отбелязвания и заличавания, както и за подновяване на вписвания и отбелязвания се събира половината от таксата по чл. 2.

Чл. 4. За вписване на особен залог и на допълнителни обстоятелства се събира съответната такса по Тарифата за държавните такси, събирани от Централния регистър на особените залози по Закона за особените залози.

Чл. 5. За вписване на откази от вещни права върху недвижими имоти и за вписване на възбрани се събира такса 15 лв.

Чл. 6. (1) За устни справки, предоставени присъствено в службата по вписванията се събират следните такси:

1. за устна справка по лице или имот - персонална или имотна партида - 3 лв.;

2. за разпечатка към извършена устна справка – таксата по т.1 и 2 лв. за първа страница и по 0,5 лв. – за всяка следваща;

(2) За неприсъствена справка, предавана чрез отдалечен достъп до Информационната система по чл. 7 от Закона за кадастъра и имотния регистър се събира такса 1 лв.

(3) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г.)

Чл. 7. (1) За издаване на удостоверения за един имот, за едно лице, или за определени лица в съсобственост за период до 10 години се събират следните такси:

1. за издаване в срок до 7 работни дни - 10 лв.;

2. за издаване в срок до 3 работни дни - 20 лв.;

3. за издаване в срок до 8 работни часа - 50 лв.

(2) При неспазване на сроковете по ал. 1 таксуването се извършва в размер на 10 лв.

(3) Когато удостоверението се изисква за период по-голям от 10 години, таксата се събира с увеличение 30 на сто.

(4) Когато с едно заявление се иска удостоверение за повече от едно лице, освен съсобственост, или повече от един имот, издават се отделни удостоверения, за всяко от които се събира съответната такса по ал. 1.

(5) Когато се иска удостоверение за поземлен имот, върху който са изградени повече от един обекти с отделни кадастрални идентификатори, за всеки отделен обект се издава отделно удостоверение, за което се събират съответните такси по ал. 1.

(6) Когато се иска удостоверение за поземлен имот, върху който са изградени повече от един обекти без кадастрални идентификатори, но които принадлежат на различни собственици, за всеки отделен обект се издава удостоверение, за което се събират съответните такси по ал. 1 за всяко едно удостоверение, независимо от броя на съсобствениците.

чл. 7а. Когато държавната такса е заплатена по електронен път, в службата по вписванията се представя заверен препис от електронния документ, възпроизведен на хартиен носител като препис, заверен от страна по акта, нотариус или банката получила или извършила плащането.

10.07.2009, Нормативни актове, свързани със собствеността