Разбоишки манастир "Въведение Богородично"

1 / 6

Разбоишки манастир "Въведение Богородично" е действащ православен манастир и се намира до село Разбоище в община Годеч, област София. Отстои на 25 км западно от гр. Годеч, на 19 км източно от гр. Димитровград и на 69 км северозападно от столицата София

Разположен е в дефилето на река Нишава в Берковския дял на  Стара планина, като природата наоколо е живописна и екологично чиста.

 

История

Монашеството в района бележи три етапа. Възникването му е свързано със скалното отшелничество у нас. Първоначално пещерата е служела за църква, където отшелникът извършвал богослужение. След време при Първото българско царство върху площадката пред входа на пещерата бил построен храмът параклис на височина 50 м. Това разширение се наложило поради увеличаване броя на отшелниците. Така възникнал скален скит. С по-нататъшното му разширяване били построени и жилищни сгради XVIII-XIX в., долепени от север до скалата. Останки от тях на левия бряг на реката личат до днес. Те датират от третия етап, когато възниква големият Разбоишки манастир.

Този скален манастир претърпява разорения по време на турското робство, три пъти е бил опожаряван. Божията майка се явява на един от монасите и го съветва да възстанови манастира високо в скалите. Жилищните сгради, ограждащи в
четириъгълник дворното пространство, били построени на десния бряг на реката на равен слънчев терен (1841 г.).

През 1861 г. е възстановен от Йоан Тотю, който след това участва в легията на Г.С. Раковски. По това време манастирът е бил използван за произвеждане на барут, оръжие и приютяване на четници. В манастира се съхранява старопечатeн български миней от 1869 г.

АРХИТЕКТУРА

Църквата "Въведение Богородично" е археологически паметник на културата - малка еднокорабна, едноабсидна постройка. До нея се стига по-малко мостче над реката. Олтарът ѝ е вкопан в скалата. Тя е била изографисана изцяло от вътрешната и външната страна и е изградена от грубо обработени камъни, споени с хоросан. В момента са се запазили стенописите по част от старата западна фасада и малко от вътрешността. На тях са изобразени епизоди от Страшния съд. Запазен е иконостас от XIX в., а новият е направен през 1950 г. Между външните стени на храма и пещерата е оставен тесен тунел, през който успяват да се проврат само безгрешните. В една ниша в скалата са скрити древен каменен и дървен кръст.

ТРАНСПОРТ 

До манастира се стига лесно по няколко маршрута. Също така до село Разбоище има връзка с железопътен транспорт. С кола има два варианта по асфалтов път през Годеч до селото, в края му има удобно място за паркиране  и след това кратка разходка 2 км до самата обител. Другият начин е през Калотина, като пътят е по-дълъг и труден, но ще ви отведе точно пред самия манастир.

настаняване

Манастирът предлага настаняване на туристите, но при автентични условия от преди няколко века. В Годеч обаче има приятна къща за гости, където може да се отседнете.

Източници: http://www.pravoslavieto.com , http://bg.wikipedia.org
Снимки: http://www.snimka.bg/

25.07.2012, Българските забележителности